Prabanga ir Antikine istorija dvelkiantys pastatai, auksu tviskančios bazilikos ir spalvoti itališki desertai. Roma - neabejotinas iškilmingumo ir išliekamumo sostinė, pilna įvairių aromatų ir spalvų. Romos kvepalų istorija yra turtinga ir glaudžiai persipynusi su platesne prabangos ir meistriškumo istorija Italijoje. Italijos parfumerijos tradicijos siekia senovės laikus, o svarbūs pokyčiai vyko dar Renesanso laikotarpiu.
Aromatinių medžiagų naudojimas Italijoje siekia Romos imperijos laikus. Romėnai buvo žinomi kaip mėgstantys kvepalus, naudojantys juos voniose, religiniuose ritualuose ir kasdieniame gyvenime. Iš Artimųjų Rytų ir Afrikos jie importavo egzotiškus ingredientus, tokius kaip mira, smilkalus ir prieskonius. Viduramžių laikotarpiu Italijos parfumerijos menui didelę įtaką darė islamo pasaulis, ypač Venecijos ir Genujos prekybos centrai. Šie miestai suvaidino lemiamą vaidmenį įvežant naujus ingredientus ir kvepalų kūrimo metodus iš Rytų, įskaitant distiliavimo procesą.
Renesanso epocha buvo Italijos parfumerijos aukso amžius. Ypač Florencija tapo naujovių ir meistriškumo centru. Florenciją valdžiusi galinga Medičių šeima buvo didelė meno, įskaitant parfumeriją, mecenatė. Šios įtakingos šeimos narė Kotryna Mediči ištekėjo už Prancūzijos karaliaus Henriko II ir kartu su savimi atsivežė italų parfumerius, kurie taip pat prisidėjo prie Prancūzijos kvepalų pramonės kūrimo. Šiuo laikotarpiu kvepalai plačiai paplito tarp Europos aristokratijos. Italų parfumeriai garsėjo kūrybingumu ir įgūdžiais maišyti natūralius ingredientus - gėles, žoleles ir prieskonius.
XVII ir XVIII a. Italijos kvepalų pramonė toliau klestėjo. Neapolis, Florencija ir Venecija išliko pagrindiniais gamybos centrais. Itališki kvepalai dėl savo kokybės ir elegancijos buvo paklausūs visoje Europoje. Šiuo laikotarpiu taip pat buvo sukurta lengvesnė ir gaivesnė kvepalų versija. Nors garsusis Eau de Cologne buvo sukurtas Vokietijoje, jam didelę įtaką darė itališki ingredientai ir kūrimo metodai.
XIX amžiuje prasidėjo industrializacija, kuri pakeitė kvepalų pramonę. Italija, turinti turtingas tradicijas ir galimybę naudotis įvairiais gamtiniais ištekliais, prisitaikė prie šių pokyčių. Kvepalų gamyba tapo labiau standartizuota, o naujos technologijos leido masiškai gaminti kvepalus. Tuo metu Italija taip pat išgarsėjo aukštos kokybės stiklinių buteliukų gamyba.
Pastaraisiais dešimtmečiais atsiradusi nišinė ir amatininkų parfumerija dar labiau išryškino Italijos vaidmenį pasaulinėje kvepalų pramonėje. Italų parfumeriai ir toliau garsėja tuo, kad naudoja aukštos kokybės natūralius ingredientus ir geba derinti tradicijas su šiuolaikinėmis tendencijomis.