4 prieskoniai

4 prieskoniai

Neatskiriama parfumerijos dalis – prieskoniai. Prieskoniai parfumerijoje naudoti buvo pradėti senovės civilizacijose, pavyzdžiui Egipte. Egiptiečių pirtyse buvo gausu cinamono, šafrano, gvazdikėlių ir muskato riešutų. Šiomis dienomis bene kiekvienuose kvepaluose rasite vienokių ar kitokių prieskonių, kurie kvapui gali suteikti šiltą ar šaltą efektą. „Šiltą“ kvapą turintys prieskoniai dažniausiai yra tokie prieskoniai kaip čili, šafranas, cinamonas ar pipirai. „Šaltą“ kvapą turintys priskoniai – imbieras, kalendra, kardamonas ir panašiai. Šiame straipsnyje apibūdinsiu savo mėgstamiausius prieskonius ir jų derinius.

Juodasis pipiras (Piper nigrum)

Vienareikšmiškai mėgstamiausias prieskonis formulei suteikiantis aiškumo, apirėžtumo, ryškumo ir karščio. Juodasis pipiras atskleidžia sumedėjusius kvapo bruožus, pabrėžia dulkėtumą. Juodasis pipiras dažnai randamas šipro kvapuose (aromatų šeima, kuri charakterizuojama žemės, sąmanų, ąžuolo, kedro, pačiulio, vaisių, citrusų kvapais). Man juodasis pipiras nuostabiai atskleidžia ir gėlinius aromatus. 

Šafranas (Crocus sativus)

Išties sudėtingas kvapas turintis saldumo, medaus, šieno atspindžių, kurie susimaišo su žemės, gumos ir odos natomis. Šafranas puikiai dera su oriental, rytietiškomis, šipro, medienos ar gėlių natomis (pavyzdžiui rožė ar valkdalgis (iris)). Aš mėgstu derinti šafraną su kitais prieskoniais tokiais kaip cinamonas, gvazdikėlis ar pipiras.

Kardamonas (Elettaria cardamomum)

Šviežiai sutrinta kardamo sėkla savyje turi daug saldumo, kuris gali priminti gėlinius aromatus arba šviežiai nupjautą bičių korį. Kardamono kvapas puikiai dera su bergamote, rožėmis, kedru, cinamonu, gvazdikėliais, apelsinais ir ylang ylang. Aš mėgstu kardamoną maišyti su neroliu.

Bazilikas (Ocimum basilicum)

Vienas iš „šaltų“ prieskonių favoritų – bazilikas. Šis prieskonis turi stiprų, saldų kvapą, kuris primena žoleles ir citriną. Jo aromatas gali būti švelnus arba labai intensyvus (priklauso nuo rūšies). Bazilikas puikiai dera su daugeliu kitų žolelių, levandų, pelargonijų, bergamočių, žaliųjų citrinų ir pušų aromatais.

 

Grįžti į tinklaraštį